Ar tikrai visada blogos oro sąlygos gali būti ypatinga aplinkybė?
2023 liepos 14 d. 13:11
Šią savaitę iš Vilniaus į Milaną keleivius turėjęs sraidinti lėktuvas dėl prastų oro sąlygų nusileido Nicoje. Keleiviai teigia, kad buvo palikti nežinioje, įstrigo Prancūzijoje ir patyrė finansinių nuostolių.
Pasak advokato Edmundo Rusino, tokiais atvejais reikia žinoti, jog ne pačios meteorologinės sąlygos yra ypatingos aplinkybės, o ypatingas aplinkybes gali suponuoti nepalankios meteorologinės sąlygos. Kitaip tariant, meteorologinės sąlygos pačios savaime yra tik vienas iš indikatorių, galinčių lemti ypatingų aplinkybių susiformavimą.
Praktikoje oro vežėjai dažnai kaip vieną iš skrydžio atšaukimo ar atidėjimo aplinkybių nurodo meteorologines sąlygas, tačiau tokia aplinkybė savaime dažnai nėra pakankama įvykį pripažinti ypatingomis aplinkybėmis. Meteorologinės sąlygos gali turėti įtakos ypatingų aplinkybių susiformavimui tik tuomet, jei jų pobūdis skiriasi nuo įprastų ir numatomų oro eismo procesų. Pavyzdžiui, netikėtai prasidėjo nenumatyta audra, kurios kilimo nebuvo galimybės numatyti iš anksto. Tik oro vežėjui pagrindus meteorologinių sąlygų ypatingumą, kompensacija dėl skrydžio atšaukimo ar atidėjimo nėra mokama, neįrodžius ypatingumo, turi būti mokama.
Keleiviai taip pat turi žinoti, kad nepriklausomai nuo ypatingų aplinkybių egzistavimo, jei keleiviai negali būti laiku atskraidinami į paskirties vietą, oro vežėjas privalo jais pasirūpinti:
- asmenims, negalintiems išskristi ir laukiantiems oro uostuose bent dvi valandas, privalo suteikti maisto, gaivinamųjų gėrimų ir galimybę susisiekti su artimaisiais;
- kai išvykimo laikas bus ne anksčiau kaip kitą dieną, apgyvendinti viešbutyje;
- jei keleiviai nespėjo į kelionės paskirties vietą nuvykti oro vežėjo užsakytu autobusu, o kitas reisas numatytas tik ryte, jie privalo būti apgyvendinami viešbutyje.
Praktikoje dažnai pasitaiko situacijų, jog oro vežėjas sms žinutėmis ar elektroniniu paštu informuoja keleivius apie jų teisę savarankiškai apsigyventi viešbutyje, pažadėdamas tai kompensuoti. Jei oro vežėjas tinkamai ir nustatyta tvarka nesuteikia arba neinformuoja keleivių apie jų teisę apsigyventi viešbutyje, keleiviai įgyja teisę savarankiškai užsisakyti kambarį viešbutyje ir reikalauti patirtų išlaidų atlyginimo.
Daugiau apie šią situaciją skaitykite delfi.lt straipsnyje
#kelioniuadvokatas #ADER #TourismLaw